O pokožke

Atopický ekzém

“Atopický ekzém, alebo aj atopická dermatitída je chronický svrbivý kožný zápal, ktorým sa nedá nakaziť. Pôvod ekzému môže byť alergický, alebo nealergický. ”


Čo je to atopická dermatitída ?

Atopický ekzém je chronické ochorenie kože, ktoré spôsobuje zvýšenú stratu vody, zníženie hydratácie pokožky a výsledkom je súchá a veľmi citlivá pokožka.

Nadmerná suchosť spôsobuje nedostatočná a odlišná činnosť mazových žliaz, nedostatočná činnosť potných žliaz a znížená schopnosť viazať vodu v koži.

Pokožka je tiež citlivá aj na iné faktory, ako sú dráždivé látky a alergény, ktoré vyvolávajú ďalšie zhoršenie atopického ekzému.

“Atopickou dermatitídou trpí až 20-30% detí a 10-15% dospelej slovenskej populácie. ”


Kedy sa začne vyskytovať atopický ekzém? Aké sú príznaky?

80% prípadov atopického ekzému sa vyskytne v priebehu prvých 6 rokov života, ale u mnohých detí sa prejaví už v prvom roku v období od 3. mesiacov. Objavuje sa nielen u kojencov, ale aj detí starších, mladistvých a výnimkou nie sú ani dospelí.

Forma kojenecká

Objavuje sa typicky v 3. až 6.mesiaci života a prejavuje sa najmä na tvári červenými vyrážkami, pluzgierikmi so šupinkami, alebo nepríjemným mokvaním. Vyskytujú sa  na miestach, ako trup, končatiny a celá hlava. Ekzém nepríjemne svrbí, deti sú nepokojné a nervózne.


Forma detská

Atopická dermatitída sa začne prejavovať najmä na miestach typických pre toto obdobie – krk, zápästie, lakťové a podkolenné jamky, ale aj zadok a stehná. Pokožka je zhrubnutá, nepríjemne svrbí a škriabanie vyvoláva ďalšie nepríjemné prejavy na postihnutej pokožke.


Forma dospelých

Postihnutie kože je rovnaké, ako pri detskej forme a najviac zasahuje tvár, krk, ale v akútnej fáze môže prísť ku kožným prejavom po celom tele.
Prejavy ekzému môžu byť silné svrbenie, červená pokožka, šupinaté plochy pokožky, drobné pľuzgieriky, mokvajúce červené ložiská, alebo suché zhrubnuté časti pokožky, ktoré sa oľupujú a sú ružovo-šedivej farby. Ak aj tieto prejavy na pokožke zmiznú pokožka zostáva pokožka veľmi náchylná na podráždenie a nadmerne suchá.

“Ekzém je často len signálom skrytej alergie. Prejavy ekzému sú začiatkom – alergického pochodu, kedy sa môže po ekzéme začať vyvíjať astma,  alergická nádcha alebo iná forma alergie.”


Ako úspešne bojovať s atopickým ekzémom? Je možná prevencia?

Atopický ekzém sa prejavuje v dvoch fázach – pokojnej a akútnej.
V období pokojnej fázy je potrebné pokožku neustále premasťovať a pomáhať pri obnove porušenej funkcii pokožky.  Pravidelná starostlivosť a intenzívne doplňovanie chýbajúcej hydratácie a tuku.
Ak prepukne akútna fáza atopického ekzému nie je potreba ihneď siahať po kortikoidných liečivách. Nepríjemné prejavy ako svrbenie, pálenie, červené fľaky na pokožke, alebo zanesenie infekcie dokážete ihneď ukľudniť SKIN-CAP možnosťami určenými na dlhodobú liečbu atopickej dermatitídy. Úľava od svrbenia a kožných prejavov prichádza okamžite a dlhodobé používanie predlžuje aj obdobie pokoja.

“Atopický ekzém môžete vyprovokovať aj nevhodnými potravinami, kozmetickými a umývacimi prostredkami, ostatnými alergénmi, ale aj vonkajšími faktormi.”

Niekoľko rád pre Váš nový život aj s atopickým ekzémom :
Hydratácia pokožky – vaša pokožka potrebuje vodu a to najmä vo forme premasťovania.

Bežná hygiena – dlhé kúpanie vo vani vymeňte za príjemnú sprchu
Zabudnite na klasické kozmetické prostriedky – vyberte si produkty určené pre atopikov.

Alergén tichý provokatér – vyhýbajte sa alergénom, ktoré vás dráždia a vyvolávajú aj podráždenie pokožky.

Pranie bielizne – vaša domácnosť bude používať ekologické nedráždivé pracie prostriedky bez parfémov a následne je dôležité oblečenie dôkladne prežehliť.

Oblečenie –
umelé tkaniny, zbytočne dráždia vašu citlivú pokožku, treba ich vymeniť za bavlnené, bambusové alebo konopné oblečenie.

Slnko
– najúčinnejší liek na atopickú dermatitídu.